Program MDM
Ze wsparcia w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” mogą skorzystać zarówno małżeństwa jak i osoby samotne (single) w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństwa pod uwagę będzie brany wiek młodszego z nich licząc do końca roku kalendarzowego w którym kończy 35 lat). Podstawowym warunkiem jest, aby do dnia zawarcia umowy ustanowienia czy przeniesienia własności nabywanego domu lub mieszkania, nie były właścicielami innego domu lub mieszkania, a nabywane mieszkanie będzie służyło zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych.
Powyższe ograniczenia programu MDM (wieku i nie posiadania mieszkania) nie dotyczą osób wychowujących przynajmniej troje dzieci własnych lub przysposobionych.
Kredyt MdM może zostać udzielony na zakup mieszkania (lokalu mieszkalnego, domu jednorodzinnego) lub wkład budowlany do spółdzielni mieszkaniowej, wnoszony w celu uzyskania prawa własności mieszkania, na podstawie zawartej ze spółdzielnią mieszkaniową umowy o budowę lokalu.
Mieszkanie, stanowiące przedmiot kredytowania, musi służyć zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych Kredytobiorcy, a powierzchnia użytkowa nieruchomości nie może przekroczyć odpowiednio:
1) 75 m2 dla lokalu mieszkalnego i 100 m2 dla domu jednorodzinnego,
2) 85 m2 dla lokalu mieszkalnego i 110 m2 dla domu jednorodzinnego – w przypadku, gdy
w dniu złożenia wniosku o udzielenie kredytu Kredytobiorca wychowuje przynajmniej troje dzieci.
Przy wyborze mieszkania ważne jest, aby cena zakupu mieszkania lub wkład budowlany nie przekroczyła kwoty stanowiącej iloczyn powierzchni użytkowej mieszkania i średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, obowiązującego w gminie, na terenie której położone jest mieszkanie oraz współczynnika:
1,1 dla nowo wybudowanych mieszkań,
0,9 dla pozostałych mieszkań.
Dofinansowanie wkładu własnego w Programie MdM traktowane jest przez Bank, jako wymagany wkład własny Klienta. Na pozostałe cele mieszkaniowe związane z nabyciem nieruchomości, np.: wykończenie, zakup garażu lub miejsca postojowego można zaciągnąć w Banku odrębny kredyt mieszkaniowy, poza programem MDM.
Kwota dofinansowania wynosi:
1) 10% w przypadku bezdzietnych beneficjentów;
2) 15% w przypadku beneficjentów wychowujących 1 dziecko;
3) 20% przy dwójce dzieci;
4) 30% w przypadku trojga lub większej liczby dzieci;
kwoty określonej jako iloczyn średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego w dniu złożenia wniosku
o dofinansowanie wkładu własnego w gminie, na terenie której położone jest mieszkanie,
oraz:
powierzchni użytkowej mieszkania – dla mieszkania o powierzchni użytkowej nie większej niż
50 m2 lub 50 m2 – dla mieszkania o powierzchni użytkowej większej niż 50 m2.
W przypadku, gdy nabywca w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego wychowuje przynajmniej troje własnych lub przysposobionych dzieci spełniających warunki, wielkość powierzchni użytkowej (do wyliczenia dofinansowania wkładu własnego) zwiększa się z 50 m2 do 65 m2.
Tak określone dofinansowanie może stanowić duże wsparcie w nabyciu swojego własnego „M”, co jest istotne zwłaszcza w przypadku młodych osób, które nie zdążyły jeszcze zgromadzić większych oszczędności. I tak np. osoba bez dzieci, może w przypadku zakupu na rynku pierwotnym mieszkania o powierzchni 50 m2 w Lublinie uzyskać nawet 21 135,10zł, a rodzina z trojgiem dzieci nabywająca w tym samym mieście 65 metrowe mieszkanie nawet 82 426,89zł (do wyliczeń przyjęte zostały wskaźniki przeliczeniowe obowiązujące dla Programu Mieszkanie dla Młodych w IQ 2016r).